Noèní úvahy
None

Kočičky

21. března 2005, 22:05

Květná de neděla, Velkonoc nastane, bode juš teplóčko, zema nám přestane. Radujme se, veselme se, potěšme se z jara. Vrběnko zelená, pěkně nám prokvíté, hezkó svó zeleňó jaro nám přivíté! Radujme se, veselme se, potěšme se z jara.

No, zdá se, že bychom to už potřebovali všichni. Květná neděle byla včera. Latinsky je ovšem Palmare, ale věrozvěsti neměli údajně vhodný slovanský výraz pro palmové ratolesti, tak si pomohli názvem květů. Starým obyčejem je nošení palmy v procesí kolem kostela, ve strojení nejpěknější a co možná největší palmy, (taky se té ozdobě říká rahno, koště, chvoště nebo kostiště, na Klatovsku dokonce jehníd, jinde i beran nebo kotě) se soutěžilo mezi místními mládenci. Zmíněná velikonoční ozdoba je velký a umně spletený svazek prutů, různě zdobený např. pozlacenými ořechy, zlatými nebo malovanými vejci. Výška může dosáhnout od 2 až do 6 metrů. Kromě této ozdoby si všichni mládenci nechávali světit samostatný lískový proutek, který byl znakem svobodných mládenců. I ostatní si ovšem nechávali světit v kostele kočičky, které se pak užívaly jako léčivý a blahonosný prostředek. Proti nemocem dostal každý z domácích po jedné kočičce. Vhodné zvláště proti bolestem v krku a zimnici. Zdalipak jste se také pokusili vyléčit svoje nachlazeniny tradičním způsobem? I domácím zvířatům se svěcené kočičky dávaly, v tomto případě vtlačené do chleba a pokropené ještě svěcenou vodou. Do polí se odnesly pašijové křížky udělané z posvěcených kočiček, tyto křížky se zastrkovaly do země v rozích pole. Bylo totiž třeba uchránit budoucí úrodu od škodlivých vlivů přírodních jako je krupobití, vichřice, povodně apod. ale také od škodlivých vlivů nadpřirozených, třeba působení čarodějnic. Svěcené ratolesti totiž zahánějí ďábla, posvěcují místa, kam byly dány a zapuzují nemoci.

Věra Frolcová: Velikonoce v české lidové kultuře, Praha, Vyšehrad, 2001

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Rubrika: ***nezarazeno***  |  Autor: didactylos
Osobní komentáře prosím směrujte na email.


Komentáře

didactylos (22.03.2005, 07:46:29):
Až po napsání a odeslání jsem si uvědomila, že na těch vrbách a nemocech něco bude. Totiž na pojídání kočiček asi ne, ale obecně jsou vrby, hlavně jejich kůra zdrojem kyseliny acetylsalycilové, náš známý acylpyrin, který se teď už vyrábí uměle, a vrbová kůra se proto vždycky s úspěchem používala.


Přidání komentáře...

Vaše jméno:


Váš e-mail:


URL vašich stránek:


Nadpis:


Text:


   
None
None
Didactylos bude ráda, pokud cokoliv z jejich úvah použijete nebo využijete. Didactylos je totiž fikce, literární postava, takže žádná autorská práva nemá a ani nemůže mít. Noční úvahy opatřil kabátkem naopak nefiktivní Jirka Kouba.