Noèní úvahy
None

Autorská práva k překladu Řehole

6. prosince 2004, 20:14


Milí čtenáři,

hnětlo mne svědomí a poptala jsem se na Břevnově, jestli mohu části Řehole na blogu publikovat. Dostala jsem laskavé svolení uveřejnit 5 kapitol. Uveřejnila jsem jich ovšem už víc, takže teď budu muset udělat probírku a některé kapitoly stáhnout. Něco už jsem ubrala a budu ještě pokračovat. Odstranila jsem taky latinský text, odkazy ne něj můžete najít v příspěvku Odkazy na Řeholi

Některé kapitoly mne zaujaly hlavně z historického hlediska, ten text je ze 6.století, nemyslím ovšem, že by se v dnešní době doslovně dodržoval. Proto to udělám jinak. O životě v klášteře ve středověku napíšu příspěvek podle prostudované knihy H.Lawrence: Dějiny středověkého mnišství, CDK a Vyšehrad, 2001.

Poprosila jsem překladatele o radu, kterých pět kapitol Řehole je inspirujících dnes. Ty bych pak se svolením publikovala v plném znění.Touto poznámkou chci hlavně poděkovat panu Ondřejovi Koupilovi, odpovědnému redaktorovi knihy. Knižní vydání Řehole se dá ještě sehnat a koupit, text latinsky a česky, překladatelé: Alžběta Franecová OSB, Vojtěch Engelhart OSB, Ondřej Koupil, cena je pouhých 190 Kč.

Víc v nabídce publikací na stránkách břevnovského arciopatství:

http://www.brevnov.cz/

 

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Rubrika: poznámky  |  Autor: didactylos
Osobní komentáře prosím směrujte na email.


Komentáře

Frederik (07.12.2004, 07:12:24 - WWW):
Milá Didactylos, omlouvám se, pokud jsi o tom již někde psala, ale mohla bys podrobněji vyjádřit svůj názor na křesťanské mnišské řády a vůbec mnišství? Jestli a jaký má smysl, jaký duchovní rozdíl nebo eschatologický dopad zde je, případně, jaký význam měli mnichové v dějinách po Kr., co přinesli světu. Samozřejmě jen pokud budeš mít chuť se k tomu rozepsat. Děkuji.

didactylos (07.12.2004, 07:48:50): Frederikovi
Nepsala jsem o tom, byla to pro mne oblast poněkud vzdálená, známá jen z učebnic historie na střední škole, a ty byly v době, kdy jsem je používala, evidentně ateistické a mnišství v nich bylo hodnoceno zásadně negativně. Sama jsem se s ním nesetkala ani v soukromí, jsem totiž protestantka. Ve studiu jsem se nejdřív seznámila s buddhistickou sanghou, teprve tento kurz o řeholích a řádech mě přiměl k zamyšlení a přehodnocení. Ráda o tom napíšu, bude ale potřeba trochu delší čas na promyšlení, navíc se teď blíží zápočtový týden a zkouškové období, taky v práci nám hoří termíny. Takže chvíli strpení, ale určitě se k tomu vrátím, myslím, že i ostatní trpí stejně zkreslenou představou, jakou jsem měla já. :o)
Za úvahu stojí třeba jen to, že mniši byli všichni gramotní v dobách, kdy ani panovníci leckdy nebyli, že se právě v jejich opisech zachovaly mnohé knihy, kláštery byly výrobci knih, které byly v té době značně luxusním a nedostatkovým zbožím. Kláštery byly také vlastně předchůdci světských univerzit. Jiná podobná témata...

Jarek (07.12.2004, 11:21:01 - WWW): Autorske pravo
Ahoj, chces rict, ze se potykas s autorskym pravem? Ze nemuzes svobodne sirit preklad cirkevniho textu? To je zajimave. V hlave mi kmita obraz, kdy cirkevnitexty budou jen pro majetne, osatninecht si zajdou do kostela na ctenou verzi. Samozrejme pujde o verejnou produkci, takze po zaplaceni poplatku OSA ... Kasty vericich, rozdelenych podle toho, zda maji na slovo Bozi v DVD, CD-ROM, knize, ci jen poslech ve verejne citarne. To je mazec ...

didactylos (07.12.2004, 13:08:39): Jarkovi
Ne, tak to není. Sama jsem se přihlásila. Ostatně ne poprvé, už jsem takto prosila o možnost uveřejnění překladů Mýtů staré Mezopotámie i o možnost uveřejnit příběhy Nasreddinovy. Myslím si totiž, že překladatelé autorská práva mají. Co se týče vlastního církevního textu, čili Regula Benedicti v latinském originále, ta je na netu volně přístupná. A co se týče autorských práv, není rozdíl mezi textem náboženským nebo jiným, dokonce i na zdrojové texty programů se autorská práva vztahují a musím to mít ve smlouvách s odběrateli ošetřeno.


didactylos (07.12.2004, 13:21:12): Jarkovi ještě dovětek
Nejsem ovšem takový "svatý" člověk. I když vypadá blog jako soukromá záležitost s málo čtenáři, má přece jen zřejmě dost vysoký index ve vyhledávačích, zvlášť když se týká nějaké speciální oblasti. Vidím na přístupech, jak se ke mně čtenáři dostávají. A když jsem si to sama zkusila, zjistila jsem, že po googlování "Řehole Benediktova" jsem se objevila na prvních místech. Takže jsem to přece musela ošetřit, nemohla jsem se dál tvářit jako mrtvý brouk, že je to text jen pro mou osobní potřebu...
Mezitím jsem už dostala doporučení o těch kapitolách, můj výběr bude možná i tak trochu jiný. Stejně bych vás poprosila, abyste se podívali na obsah,
http://didactylos.bloguje.cz/89703_item.php a napsali mi do komentářů, co vás z těch kapitol zaujalo. Kromě primárního textu mám samozřejmě k dispozici i sekundární literaturu.


didactylos (07.12.2004, 21:45:38): výběr kapitol
Po úvaze jsem se rozhodla zveřejnit ty kapitoly, které se týkají duchovního života, tedy celý Prolog, kapitolu 4,5 a 7. Nařízení těch kapitol, které se týkají organizace života v klášteře mohu sama stručně shrnout, nemusím je uvádět v plném znění. Navíc mohu podle literatury napsat i jak se dodržování jednotlivých nařízení v průběhu historie vyvíjelo. Z praktických kapitol uvedu jen jednu v plném znění a to kapitolu 36, která se týká péče o nemocné bratry.


Přidání komentáře...

Vaše jméno:


Váš e-mail:


URL vašich stránek:


Nadpis:


Text:


   
None
None
Didactylos bude ráda, pokud cokoliv z jejich úvah použijete nebo využijete. Didactylos je totiž fikce, literární postava, takže žádná autorská práva nemá a ani nemůže mít. Noční úvahy opatřil kabátkem naopak nefiktivní Jirka Kouba.