Noèní úvahy
None

Kvetoucí kaštany

11. května 2005, 18:21


Všude kolem mne všechno kvete, i moje oblíbené kaštany, tedy jírovce. Loni jsem se jejich kvetením nemohla kochat, byla jsem v nemocnici, letos si proto jaro obvzlášť užívám. Nedovedu ani vyjádřit, jak strašně moc jsem vděčná, že mohu všechnu tu nádheru vnímat. Mám ráda život (i svůj vlastní)

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Rubrika: ...jen tak mimochodem  |  Autor: didactylos
Osobní komentáře prosím směrujte na email.


Komentáře

Paželv (13.05.2005, 09:14:13 - WWW):
Letos mám pocit, že kaštany kvetou velice dlouho. Asi je to tou zimou, že se drží a nepomíjejí. Alespoň tady v Praze - jeden ostrov vypadá jako jeden velký rozkvetlý kaštan :-)

Martin (19.05.2005, 20:55:41 - WWW): Kvetoucí kaštany.
Dobře na mne zapůsobilo Vaše vyznání radosti z nádhery života. Rozumím Vám.

didactylos (19.05.2005, 21:23:46): paulonie
Kvetoucí kaštany jsou nádherné a letos opravdu kvetou neobyčejně dlouho. Proběhla kolem mne informace, ale nevím, kde jsem ji sebrala, že se kaštany už dokázaly vypořádat se svým škůdcem, třásněnkou. Měla jsem o ně opravdu strach. Ale ještě mnohem krásnějším kvetoucím stromem je paulonie. Musím se o ní zmínit, protože tak fantastické modré květy snad nemá už žádný jiný strom. Nepsala jsem o ní předtím, protože je to teplomilný druh a většina z vás ji asi neměla možnost vidět, ale u nás v Brně jich pár máme a zdá se, že se jim docela dobře daří, dokonce jeden strom má květy světle lila, to je ale spíš výjimka. Nádhera :o))
http://www.arbolesornamentales.com/Paulowniatomentosa.htm
obrázky nejsou tak pěkné jak skutečné stromy, ale lepší se mi nepodařilo najít

Paželv (19.05.2005, 21:57:26 - WWW):
Díky za informaci o pauloniích, zrovna v sobotu jsem si je při výletu do Brna fotil v parku na Kolišti, zcela uchvácen, ale nazval jsem je "liliovník tulipánokvětý" :-) - viz http://pazelv.bloguje.cz/150266_item.php. A ještě ke klíněnce (název "třásněnka" neznám): on je to placatý brouček žijící uprostřed mezi dvěma vrstvami jírovcového listu, tomu místu, kde žije, se říká "mina", nevím proč. Je to zajímavé, myslel jsem si, že klíněnka je neviditelný cizopasník, ale je to okem normálně viditelný tvor - stačí utrhnout napadený list a rozpreparovat ho, vevnitř se klíněnka najde. Změna spočívá v tom, že nějaký druh ptáků pochopil, jak klíněnku z listu vyzobnout, a tím přišel ke nsadnému zdroji obživy, takže klíněnka má konečně přirozeného nepřítele.

didactylos (19.05.2005, 22:10:33): Paželvovi
Děkuji za informaci o klíněnce, omlouvám se, že jsem popletla jméno. Nevěděla jsem taky o jejím způsobu života, ale musím se přiznat, že ptactvu jeho kořist docela přeju. :o)
Liliovník tulipánokvětý
http://botanika.wendys.cz/kytky/K506.php


Přidání komentáře...

Vaše jméno:


Váš e-mail:


URL vašich stránek:


Nadpis:


Text:


   
None
None
Didactylos bude ráda, pokud cokoliv z jejich úvah použijete nebo využijete. Didactylos je totiž fikce, literární postava, takže žádná autorská práva nemá a ani nemůže mít. Noční úvahy opatřil kabátkem naopak nefiktivní Jirka Kouba.