Noèní úvahy
None

Dlouhodobá předpověď

5. října 2003, 19:30

A myslím, že právě teď bude vhodné nastínit můj ambiciozní plán, něco jako dlouhodobou předpověď blogu, ale berte to jako dlouhodobé předpovědi počasí, které také skoro nikdy stoprocentně nevyjdou.

Ještě několik příspěvků o Egyptě. Pak se přesunu do Malé Asie a budu se věnovat Chetitům, jejich historii a jejich náboženským představám. Potom zamířím zpět do Mezopotámie, do Babylónu. Následující etapa by byla v Syropalestině, historie a náboženství, až do příchodu protoizraelských kmenů. O jejich formování, příchodu do Palestiny, odchodu do Egypta a odchodu z Egypta zpět by byla následující část. Tam se vlastně poprvé objeví bůh JHVH. Pak bych udělala velký skok jinam a probrala nejstarší historii a náboženské představy Indie a Číny. Nějakou dobu bych zůstala v těchto dálných končinách a postupovala v historii až do tzv. osové doby. To je zhruba 6 století př.n.l., které je pozoruhodné tím, že se na několika místech nezávisle na sobě vynořily velké postavy náboženských dějin, které natrvalo změnily náboženskou mapu světa. To, jak dnešní svět po stránce náboženské vypadá, je z velké části plodem právě této pozoruhodné doby. Začnu postavami čínské tradice, Lao-C' a Konfucius, pak v Indii Máhávíra a Gótama Buddha. No a pak se zase vrátím do středomořsko-předoasijského prostoru, bude potřeba se podívat na krétskomykénskou kulturu, Féničany, asyrskou a novobabylonskou říši, do období mezi koncem 2.tisíciletí př.n.l. a dobytí Babylonu Peršany v roce 539 př.n.l. Sem spadá také historie izraelského a judského království, tedy hlavní dějinný rámec Starého zákona, vystoupení proroků a přeměna kmenového náboženství v náboženství s univezalistickými ambicemi. Budeme se věnovat i sousedním královstvím tak, jak jsou známé z historických dokumentů. Poslední v této posloupnosti by byl vznik perského náboženství a perské říše. Dál už moje předpovědi nesahají, uvidíme za nějaký čas.

Z toho všeho je vidět, že neliterárním kulturám se vyhýbám. Mám totiž za to, že studium antropologů může zkreslovat, tázající se může jaksi napovědět vhodné odpovědi. Archeologické výzkumy dají hodně po stránce materiální kultury, můžeme obdivovat staré předměty, ale naše představa jejich funkce může být značně zkreslená. Jak by takový archeolog, který kupříkladu nikdy neviděl počítač, mohl odhadnout k čemu taková věc byla dobrá? Vím, že to, že se soustřeďuji jen na kultury, které po sobě nechaly písemné záznamy, vede k jinému zjednodušení, ono to, co je psáno, nemuselo být dáno, život šel možná trochu jinudy, v tom případě jsou ale archeologické nálezy předmětů každodenního života dobré k doplnění obrazu.

Dalším omezením mých úvah je, že se nevěnuji novým náboženským směrům, které v minulém století vyrostly jako houby po dešti. Dělám to záměrně, myslím, že se k jejich studiu vůbec nehodím, snad se toho ujme někdo povolanější. Pokud se mi tedy stane, že občas najdu nějaký odkaz, který vede tímto směrem, berte to jako nechtěný přehmat z mé strany. Je to sice také součást našeho studia a já se tím musím povinně ve škole zabývat, ale prostě mi to k srdci nepřirostlo a navíc se v té spleti vůbec nevyznám ani po absolvování příslušných kurzů.

Rubrika: poznámky  |  Autor: didactylos
Osobní komentáře prosím směrujte na email nebo ICQ.
Trackback URL (?): http://www.bloguje.cz/blox/tb.php/9711


Komentáře

Tokugawa (06.10.2003, 10:41:33 - WWW): Fantastické!
Sem s tím :-D

didactylos (06.10.2003, 12:59:29): no jo
ale bude to všechno chvíli trvat, spočítala jsem si, že pokud to půjde dobře, je to tak do konce zimního semestru

Tokugawa (07.10.2003, 09:23:20 - WWW): A co studuješ?
Antropologii asi ne, historii? Nebo ji učíš?

didactylos (07.10.2003, 10:08:44): 2tokugawa
Původním vzděláním jsem kvantový fyzik, celý život jsem se živila programováním projektů na pomezí vědeckotechnických výpočtů pro různé výzkumné ústavy. A na stará kolena jsem se dala do budování duševního vejminku a studuji dálkově religionistiku. Letošní rok, pokud bude všechno v pořádku, bych ke svému RNDr. mohla přidat ještě Bc. na FF MU v Brně. Musím se přiznat, že mi blog pomáhá utřídit poznatky a hodí se k opakování na státnice. Ale nakonec se mne určitě budou ptát na něco jiného, co zrovna nemusím, jako například na papežské encykliky. To bude zase jednou ostuda!


didactylos (07.10.2003, 10:14:21): oprava
ne letošní kalendářní, ale tento akademický rok, takže mám na učení se ještě zhruba do června 2004 čas.

didactylos (07.10.2003, 10:51:04):
Mám prosbu. Hrozně bych teď leckdy potřebovala textové smajlíky a neumím. Mohli byste mi dodat nějaký přehled?

saybye (07.10.2003, 11:35:36 - WWW):
A můžu se zeptat, kde jsi tu kvantovku studovala??

BTW co jsou textové smajlíky? To jsou takové ty obyčejné :o) ??

didactylos (07.10.2003, 13:33:28): 2saybye
No víš, vzhledem k tomu, že jsem už taky skoro archeologická vykopávka, tak jsem studovala fyziku pevné fáze ještě na UJEP, nyní MU v Brně a doktorát jsem skládala z aplikované jaderné fyziky na Komenského univezitě v Bratislavě, tehdy ještě ne v cizině. Jaký je vlastně tvůj obor na ČVUT?
Ad smajlíci: Ano, myslím ty obyčejné, mám v tom trochu zmatek, nevím, kdy začínat středníkem a kdy dvojtečkou a jak se rozesmát od ucha k uchu. Zkusím to zatím takhle :o) nebo raději :D ?

saybye (07.10.2003, 13:54:06 - WWW):
Aha, díky za odpověď.
Mimochodem, jak víš, že jsem na ČVUT? Já jsem se někde prozradil?
Ale když už se ptáš, tak jsem na FJFI - matematické modelování.

Ad smajlíci: Já používám jen tři:
1) veselý :o)
2) smutný :o(
3) Homer Simpson (_8(I)
a jsem zaníceným odpůrcem psaní ošklivého :-) místo krásného :o)

Jinak se dá na netu najít spousta seznamů viz např. http://www.mizoch.net/infomix/akronymy.html

saybye (07.10.2003, 13:56:24):
No tak tohle už je extrém(zdroj: uvedený odkaz) :o))

<b>B:-)</b> <i>uživatel má sluneční brýle na čele</i>

didactylos (07.10.2003, 14:07:48):
Tvoje první komentáře jsem hledala pomocí bloguje a tam je vidět, odkud se hlásíš. Tak to bylo více méně jasné. A pak už jsem tě mohla sledovat ve statistikách toplistu.
Doufám, že se ve studiu daří. Tohle bych bývala potřebovala kdysi, aspoň si myslím, programovala jsem ze začátku simulační programy v jaderné energetice.
Díky za odkaz, trochu si to utřídím.:o)

saybye (07.10.2003, 17:19:44 - WWW): 2 didactylos
No jo to mě taky mohlo napadnout, sám dělám občas totéž... (ovšem teď tě dokonale zmátnu, protože komentuju z práce :o))

K té škole: Po pravdě řečeno už mě to pomalu přestává bavit. Ani ne tak ten obor, jako spíš způsob studia, škola... Mnohem radši bych dělal tu fyziku. Třeba ta kvantovka, nebo taková statistická fyzika (z té jsem měl zkoušku minulý týden) to je paráda. Jenže když si představim, že k tomu člověk potřebuje matiku na stejné úrovni jako ji děláme my a navíc je ještě všem těm prostorům, operátorům, formám dát fyzikální smysl... ...na to prostě nemmam :o(

didactylos (07.10.2003, 18:02:22):
To docela chápu. Před lety jsem prchla z učitelské větve matematika-fyzika na tu fyziku pevné fáze, ale na katedře teoretické fyziky, právě kvůli tomu, že je matematika tak fantastický jazyk reálného světa, nádherný a elegantní. A ve fyzice popisoval věci, které už jsou zdravému selskému rozumu nepřístupné, a přitom to dělal tak krásně. Ale víš, ve skutečnosti jsem svoje znalosti ze školy skoro nikdy nepotřebovala, nejsem žádný vědec, nanejvýš jsem několika vědcům sloužila jako spolupracovník a programátorský servis. A využila jsem hlavně schopnost obecného uvažování, dost rychlé reakce, schopnost porozumět jim, když začali mluvit svým odborným slangem a převést takto pochopené zadání do nějakého algoritmu. Tak se nermuť, požadované schopnosti máš v míře nebývalé, pokud mohu posoudit :o)


Přidání komentáře...

Vaše jméno:


Váš e-mail:


URL vašich stránek:


Nadpis:


Text:


   
None
None
Didactylos bude ráda, pokud cokoliv z jejich úvah použijete nebo využijete. Didactylos je totiž fikce, literární postava, takže žádná autorská práva nemá a ani nemůže mít. Noční úvahy opatřil kabátkem naopak nefiktivní Jirka Kouba.