Noèní úvahy
None

Zkouška z křesťanství

12. prosince 2003, 12:34


V reakci na vaše komentáře chci přičinit jednu svou osobní vzpomínku.

V prvním ročníku religionistiky jsou tři postupové zkoušky, z úvodu, to jsou obecné pojmy a metodologie, to je hned v prvním semestru, po dvou semestrech pak z buddhismu a z křesťanství. Postupové zkoušky se skládají před tříčlennou zkušební komisí. Studovala jsem jako vetřelec, mimořádná studentka, už třetím rokem a některé zkoušky už jsem měla hotové, věděla jsem, že mne přijali k řádnému studiu, ale chtěla jsem si zkoušku z křesťanství udělat tehdy, kdy jsem navštěvovala příslušný kurs. (Později mi moje mimořádné zkoušky na moji žádost uznali.) Všichni tři zkoušející byli maximálně milí a vstřícní, snažili se nahrát mi takové otázky, které by mi mohly vyhovovat. Se starověkem nebyl žádný problém, počátky křesťanství mne vždycky fascinovaly a přednášející to dobře věděl, takže tato část byla ok. Na středověk jsem dostala františkány, každý z mých kolegů by jistě zajásal. To celkem taky ještě ušlo, i když jsem si nemohla v ten moment vzpomenout, koho z františkánů zařadit kam ve sporu realistů s nominalisty. Ale jaktakž to nakonec prošlo. Poslední zkoušející, z novověku, která věděla, že jsem dcera evangelického faráře, mi to chtěla ulehčit nejvíc a tak mi dala pietismus. To byl můj konec. Bruslila jsem v tom jako koza na ledě, nebyla si schopná vzpomenout na vazby mezi představiteli, na názvy jejich děl, na jejich sociální projekty, no prostě hrůza. Myslela jsem, že mě od zkoušky docela jistě vyhodí, ten den všichni kolegové odpadávali jak na běžícím páse. Nakonec byli zkoušející shovívaví, mám tu zkoušku dokonce za dvě, ale jsem přesvědčená, že mi přidali, sama bych se asi vyhodila. Svou roli hrály asi ty zvládnuté počátky ve starověku.

Zůstal mi děsně trapný pocit a do budoucna docela strach. Vzhledem k tomu, že bakalářku píšu z počátků křesťanství, tak státnice budu mít ze západních tradic. Starověká náboženství jsou totiž jako specializace možná až na magisterském stupni. Takže znovu se pokusím našprtat středověk a novověk, aby to v červnu, pokud ovšem všechno půjde jak náleží, nedopadlo hůř než tehdy.

Myslím, že na jaře budu svůj blog zneužívat i k tomuto účelu, pokud to ovšem ctěným čtenářům nebude vadit.

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Rubrika: ...jen tak mimochodem  |  Autor: didactylos
Osobní komentáře prosím směrujte na email.


Komentáře


Přidání komentáře...

Vaše jméno:


Váš e-mail:


URL vašich stránek:


Nadpis:


Text:


   
None
None
Didactylos bude ráda, pokud cokoliv z jejich úvah použijete nebo využijete. Didactylos je totiž fikce, literární postava, takže žádná autorská práva nemá a ani nemůže mít. Noční úvahy opatřil kabátkem naopak nefiktivní Jirka Kouba.