Noèní úvahy
None

Dávná civilizace v údolí Indu

30. prosince 2003, 22:18


Ve třetím tisíciletí př.n.l. vznikly čtyři velké civilizace, v Egyptě, v Mezopotámii, v Indii a v Číně.

Civilizace v údolí Indu, jinak protoindická civilizace, případně harappská kultura je jednou z nich, a to územně nejrozsáhlejší. Její dvě největší městská centra, Mohendžo daro a Harappa jsou od sebe vzdálena 650 kilometrů. Města jsou stavěna podle urbanistického plánu, v blocích se širokými dlážděnými ulicemi s kanalizací, ulice se protínají v pravém úhlu, bloky jsou děleny na menší části a jsou složeny z několikaposchoďových domů stavěných z pálených cihel, většina domů má koupelnu a záchod ! Městu vévodí citadela s bazénem, zřejmě rituální lázní podobnou těm, které jsou v okolí hinduistických chrámů dodnes. Je zřejmé, že se obyvatelstvo živilo rozvinutým zemědělstvím, největší prostorou v citadele byla odvětrávaná sýpka na obilí. Harappská kultura používala písmo, které ale zatím nebylo rozluštěno. Značky písma jsou uchovány hlavně na zvláštních pečetidlech, velice umně zdobených hlavně zvířaty, ale také se na nich vyskytuje postava tzv. protoŠivy, pozdějšího důležitého boha hinduistického pantheonu. O etnické příslušnosti obyvatel se spekuluje, nejvíc přívrženců má teorie o jejich drávidském původu. Civilizace udržovala obchodní styky se sumerskou oblastí, ale vyvíjela se samostatně, dokonce se zdá, že nepřijímala ani cizí technologické vymoženosti. Není jisté, jestli v druhé polovině druhého tisíciletí př.n.l. už upadala, když byla dobyta arijskými nomády. Každopádně při střetu obou kultur byla zemědělská kultura zranitelnější, i když byla počtem obyvatel jistě v převaze. Některé ohlasy jsou zachyceny v nejstarší vrstvě Rgvédu, líčení boje hlavního arijského boha Indry s démonem sucha Vrtrou, který věznil vody, popisuje zřejmě ničení přehrad nomádskými pastevci, kteří jejich funkci pro zemědělství nemohli chápat. Arjové sice zvítězili, ale mnoho z původních představ přejali. V té době má zřejmě svůj původ i jóga, pravděpodobně i tantrické rituály.

Nebudu se tady dál rozepisovat. Máte možnost se podívat na stránku o Harappě a její kultuře. Doporučuji Vám prohlédnutí i přečtení, i když je těch informací hodně. Myslím si, že to bude přinejmenším stejně zajímavé, možná zajímavější než silvestrovské pořady. Tak dobrou zábavu vám všem přeju a těším se na shledanou v příštím roce.

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Rubrika: náboženství Indie  |  Autor: didactylos
Osobní komentáře prosím směrujte na email.


Komentáře


Přidání komentáře...

Vaše jméno:


Váš e-mail:


URL vašich stránek:


Nadpis:


Text:


   
None
None
Didactylos bude ráda, pokud cokoliv z jejich úvah použijete nebo využijete. Didactylos je totiž fikce, literární postava, takže žádná autorská práva nemá a ani nemůže mít. Noční úvahy opatřil kabátkem naopak nefiktivní Jirka Kouba.