Noèní úvahy
None

Čtyři artikuly pražské

20. února 2004, 17:15

Tentokrát něco z české historie. Znáte znění čtyř artikulů pražských?

Všem vuobec a každému křesťanu zvláště buď to svědomo i oznámeno, že obec Česká a v naději Boží věrní křesťané stojie a s Boží pomocí státi mienie vším svým statkem i životem i smrtí, jakož najdéle budú moci, proti každému živému jim v tom odpornému, nic o jiné se neposazujíc a vydávajíc, než o tyto kusy čtyři křesťanské a v Novém Zákoně přikázané od Pána Jezu Krista:

(svoboda slova)
Najprvé: aby slovo Božie po království českém svobodně a bez překážky od křesťanských kněží bylo zvěstováno a kázáno

(rovnost v přijímání)
Druhé: aby velebná svátost těla a krve Božie pod oběma zpósobama chleba a vína všem věrným křesťanuom, jimž hřiech smrtedlný nepřekážie, svobodně byla dávána, podle ustavenie a přikázanie Spasitele

(odnětí světského panování kněžím)
Třetí, že mnozí kněžie a mnišie světským právem panují nad velikým zbožím tělesným, proti přikázání Kristovu a na přiekazu svému úřadu kněžskému a k veliké škodě pánóm stavu světského: aby takovým kněžím to neřádné panovánie odjato a staveno bylo, a aby podlé Čtenie nám příkladně živi byli a navedeni byli k stavu Kristovu a apoštolskému.

(stejné trestání všech světským soudem)
Čtvrté, aby všichni hřiechové smrtedlní a zvláště zjevní a jiní neřádové zákonu Božiemu odporní řádem a rozumně od těch, jenž úřad k tomu mají, v každém stavu byli stavováni a kaženi, a zlá a křivá pověst o tejto zemi aby vyčištěna byla, a tak aby se obecné dobré dálo království a jazyku Českému.

z knihy Čtyři vyznání, Praha 1951

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Rubrika: Průvodce  |  Autor: didactylos
Osobní komentáře prosím směrujte na email.


Komentáře

didactylos (20.02.2004, 17:50:08): moje shrnutí
Neomezený přístup všech obyvatel k informacím, vládní a soudní moc bez jakéhokoli ideologického ovlivňování, rovné zacházení se všemi bez rozdílů.

21 (24.02.2004, 00:12:27):
ako žart je to samozrejme v poriadku.
za všetky výhrady, snáď len ku tomu poslednému bodu - rovnaký trest za smrteľný hriech. Fajn, postačí len definovať, čo to ten smrteľný hriech je. A keď toto necháme na člena inkvizície, konštrukcia o spravodlivosti spadne ako domček z kariet...že áno ;)

didactylos (24.02.2004, 07:56:58):
jinak než teologicky to v roce 1419 napsat nemohli. Ale ten poslední bod chtěl, aby i církevní osoby podléhaly světskému soudu :o)
Ovšem něco jiného je teorie, něco jiného praxe, i husité měli tuny másla na hlavě...

21 (24.02.2004, 08:44:43):
jasne didactylos, ale uznaj, ze to tvoje zhrnutie kriva na vsetky styri nohy. Napadla ma paralela s procesmi v 50-tych rokoch. Sudy boli "svetske"... Napriklad NDR mala v nazve tiez demokraticka :)

ide o to, ze justicia sa riadi zakonmi. ak su zakony "nakazene" vies_cim, je uplne jedno, ze tie sudy volame svetske.

didactylos (24.02.2004, 10:16:08):
To bylo jen připomenutí z historie, které v dnešních podmínkách kulhá. Byl to žertík vyvolaný mou osobní nechutí k nábožensky orientovaným politickým stranám a jejich působení na politické scéně, někdy v Česku, někdy v Polsku, (na Slovensku jsem to moc nesledovala), vždycky si totiž vzpomenu na to "aby církev světsky nepanovala". Husitů se nezastávám, taky se právem moc neřídili, dokonce ani soudobým. A s justicí a jejím nakažením máš samozřejmě pravdu. Chtěla jsem říct něco podobného, ale asi se mi to zrovna moc nepodařilo.


21 (24.02.2004, 15:47:38):
práve slovenská spoločenská realita bude zrejme na sledovanie správania sa kresťanských politických síl, ak získajú dostatok moci, ideálnym štúdijným materiálom...

dobré články vychádzajú na inzine.sk, napríklad:

Sú deti, ktoré nevyrastajú v tradičných rodinách, menejcenné? -
http://www.inzine.sk/article.asp?art=10628

do pozornosti dávam tamtiež:

Texty posvätných spisov zabíjajú -
http://www.inzine.sk/article.asp?art=10625

didactylos (25.02.2004, 09:40:04): k odkazům
oboje je napsané přímo skvěle a můžu jenom stoprocentně souhlasit. Doufám, že to, co je v tom druhém, o chápání textu bible, se snažím sama na blogu opakovaně a snad srozumitelně vysvětlovat...

didactylos (25.02.2004, 17:21:24): k doslovnému čtení
taková pěkná legrácka, kterou jsem před časem dostala (v našich církevních kruzích, nesmíme se brát tak vážně!)
http://didactylos.bloguje.cz/5268_item.php


Přidání komentáře...

Vaše jméno:


Váš e-mail:


URL vašich stránek:


Nadpis:


Text:


   
None
None
Didactylos bude ráda, pokud cokoliv z jejich úvah použijete nebo využijete. Didactylos je totiž fikce, literární postava, takže žádná autorská práva nemá a ani nemůže mít. Noční úvahy opatřil kabátkem naopak nefiktivní Jirka Kouba.