Noèní úvahy
None

Personalistický ráz křesťanství?

1. srpna 2004, 12:30


Dostala jsem dnes zajímavý dárek a chci se o něj s Vámi podělit.

Je to odkaz na článek doc. Ivana Odilo Štampacha Buddhistická meditace a křesťanská modlitba na jeho internetových stránkách. Přečtěte a popřemýšlejte.

 

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Rubrika: zajímavosti odjinud  |  Autor: didactylos
Osobní komentáře prosím směrujte na email.


Komentáře

binarniladin (01.08.2004, 13:08:19 - WWW):
tedy ne že bych chtěl kazit radost z dárku ale tady je odkaz na rozsáhlou "přestřelku" , ve které Míchal Semín hájí přesvědčení, že nějaké pokusy o prolínání křesťanské praxe z budhismem , nejsou zrovna ten nejlepší nápad. Pana Semína znám jenom z několika podobných článků, ale pokud si tu můžu dovolit osobní prohlášení: "Ten pán se mi nějak nelíbí"
http://www.christnet.cz/magazin/mag.asp?clanek=1255


didactylos (01.08.2004, 14:09:39): binarnimuladinovi
mám asi štěstí, že nepodléhám jurisdikci katolické církve. Ale stejně si myslím, že i uvnitř ní jsou různé názorové proudy, pana Semína a jemu podobné spolupracovníky Občanského institutu řadím k té nejkonzervativnější odnoži. Ale každý má právo na svůj názor, že :o)

didactylos (01.08.2004, 18:20:11):
Přidám ještě titul zajímavé knihy, kterou napsal jezuita a zároveň zenový mistr
Hugo M.Enomiya-Lassalle: Zenová meditace, Brno 1995


binarniladin (02.08.2004, 13:57:39 - WWW):
jsem ten poslední kdo by někomu upíral právo na názor, to já jen že s panem Semínem by asi nebyla žádná debata. Zdá se mi, že jeho názory jsou už tak pevně zafixované, že libolná debata by se změnila v kázání...:o))

didactylos (02.08.2004, 14:08:48): bez legrace
Tahle skupina kolem Občanského institutu a taky kolem bývalého vedení teologické fakulty katolické církve v Praze je opravdu vyhraněná. Proto jsem psala, že jsem ráda, že už neplatí církevní právo. Ale pokud mne paměť neklame, byla to právě jejich zásluha, že byl doc.Štampach z fakulty, z dominikánského řádu a později z katolické církve odejit....
Jak se vlastně na netu vyjadřuje ironická věta? Ta moje poslední o právu na názor byla tak myšlena, protože se mi zdá, že oni nikomu nedovolují mít vlastní názor, pokud se ovšem neshoduje s jejich.

binarniladin (02.08.2004, 14:26:18 - WWW):
Máš pravdu že s vyjadřováním ironie a jiných nuancí je to na netu krutě těžké, kdykoliv přijdu někam na chat, zoufale mi ta možnost chybí..:o))...a když jsme u toho odcházení ....víš něco bližšího o pozadí odejití rabi Sidona? jak moc tam jde o teologii a jak moc o politiku?..nebo jdou takové věci úplně mimo tebe?

didactylos (02.08.2004, 14:45:01):
Nemám žádné zákulisní informace a v současné době nevím, jak bych je mohla získat, protože moji židovští přátelé jsou pro mne momentálně nedostupní. Zaregistrovala jsem to a snažila se trochu pochopit aspoň to, co bylo v tisku. Jsem trochu cynik, tak si myslím, že o vliv jde v první řadě, ale nějaké názorové rozdíly tam nepochybně taky jsou, pokusím se zjistit něco bližšího...


didactylos (05.08.2004, 08:13:55):
Dnes je na Novinky.cz článek o arbitráži, která Sidonovo odvolání potvrdila. Zřejmě by bylo potřeba se dovědět víc o chasidském hnutí Chabad-Lubavič, mají svoje stránky, ale to je takové učesané, spíš nějaké informace zevnitř...

Jan Vaněk jr, (05.08.2004, 13:11:27 - WWW): Něco málo
je na http://en.wikipedia.org/wiki/Chabad_Lubavitch a hlavně http://en.wikipedia.org/wiki/Menachem_Mendel_Schneerson
Dají se najít i články jejich největšího kritika: http://www.moshiachlisten.com/22.2berger.html http://www.thejewishweek.com/top/editletcontent.php3?artid=3518 aj. Ale v zásadě tam myslím není o nic víc, než co říkala už Sidonova strana :-)

butrus butrus faqir (05.08.2004, 18:46:59): OT: ironie
No ja ironii vyjadruji bud jako ":-7", ale je to pouze muj vynalez...

Magda (08.02.2005, 18:04:34 - Mail): Chabad
Neruším? Hledala jsem stránky lubavičského chabadu a mezi odkazy mi vyplula i tahle stránka. Zmínka o chabadu mě zaujala a dovolím si reagovat.
Na Chabad Lubavič se totiž můžeme dívat ze dvou (náročnější mohou určitě i z více)stran. Buď jako na mystické hnutí, jehož příznivci jsou přesvědčeni, že pravý mesiáš přijde a bude to brzy, ještě lépe - je jím jejich zemřelý rabi, který a) nezemřel a žije dál, b) zemřel, vystoupil na nebesa a zase sestoupí na zem, jak se na správného mesiáše sluší, viz známý Jehuda ha-Nocri. (Snad jsem neurazila případné mesianistické cítění přítomných.)
Nebo se vrátíme ke kořenům, nejlépe k rabi Šneuru Zalmanovi z Ljady, který se pokusil skloubit poněkud od skutečnosti odtržené chasidské učení s talmudistickou moudrostí ortodoxních rabínů. Ne že by se mu dostalo uznání od jedněch či druhých, spíš jim lezl pěkně na nervy. Taky je ovšem pravda, že sjednocení tak rozdílných směrů muselo skončit oklešťujícím kompromisem. Záleží na úhlu pohledu.
No, možná jsem neřekla nic nového, taky už mizím, ale ještě dodám, že chabadnici mají dveře otevřené, pokud vím, pro každého, zvlášť pro toho, kdo má srdce taky tak otevřené. A peníze, které z lidí vytáhnou, jistě použijí k dobrému, konečně - i láska k bližnímu dnes něco stojí.

didactylos (08.02.2005, 18:29:21): Děkuji Magdě
za zajímavé informace. Nevíš náhodou, jak se to vlastně má se štěpením v pražské židovské obci? Musím přiznat, že to pro mě zůstává i nadál značně nepřehledné...

Magda (07.03.2005, 08:55:50):
Jo, pro mě taky. Jednu dobu jsem se už docela orientovala, pak jsem ale ztratila kontakt a zase nic nevím. Mám pocit, že se to poněkud uklidnilo a můj osobní názor je, že v příštích volbách (snad regulérních a bez zmatků) vyhraje někdo nový, důvěryhodný a upřímný, pokud někde ještě někdo takový je.


Přidání komentáře...

Vaše jméno:


Váš e-mail:


URL vašich stránek:


Nadpis:


Text:


   
None
None
Didactylos bude ráda, pokud cokoliv z jejich úvah použijete nebo využijete. Didactylos je totiž fikce, literární postava, takže žádná autorská práva nemá a ani nemůže mít. Noční úvahy opatřil kabátkem naopak nefiktivní Jirka Kouba.