Noèní úvahy
None

Jak Římané viděli křesťany III

1. prosince 2008, 10:19

Reskript Hadrianův

O autorovi: Publius Aelius Hadrianus (76-138), se stal římským císařem roku 117. Byl dobrý vojevůdce a státník, zajistil říši mír a prosperitu, i když se musel vzdát východních neudržitelných provincií. Osobně procestoval všechny provincie říše. Byl milovník řecké kultury, psal řecky, latinsky, verše i prózu.
Zmiňovaný reskript z jeho kanceláře se týká stejně jako dopis Pliniův způsobu zacházení s křesťany. Zachoval se ve čtvrté knize Eusebiových Církevních dějin, kde je součástí Justinovy obhajoby .
Minuciovi Fundanovi
„.. 2. Jestliže tedy obyvatelé provincie jsou schopni trvat na takové obžalobě vůči křesťanům, že by mohli vypovídat i před soudem, ať se obracejí výhradně na soud; nestačí nařčení nebo pouhý pokřik (ulica) a je potřeba, abys Ty to rozlišil, kdyby někdo chtěl žalovat.
3. Jestliže tedy někdo žaluje a dokáže, že (křesťané) v něčem jednají proti zákonům, vynes rozsudek podle závažnosti provinění. Ale – při Héraklovi – jestli někdo obviňuje lživě, zatkni ho pro zločin a hleď, abys ho potrestal."
Eusebios Pamphili, „Církevní dějiny", Charita 1988, str.67-68
Alena Frolíková, „Rané křesťanství očima pohanů", str. 35-37

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Rubrika: křesťanství  |  Autor: didactylos
Osobní komentáře prosím směrujte na email.


Komentáře


Přidání komentáře...

Vaše jméno:


Váš e-mail:


URL vašich stránek:


Nadpis:


Text:


   
None
None
Didactylos bude ráda, pokud cokoliv z jejich úvah použijete nebo využijete. Didactylos je totiž fikce, literární postava, takže žádná autorská práva nemá a ani nemůže mít. Noční úvahy opatřil kabátkem naopak nefiktivní Jirka Kouba.