Noèní úvahy
None

Lilítu

14. září 2003, 15:35


Mohlo by se zdát, že Lilith je pozdním židovským odrazem akkadské démonky Lilítu.

Ale to zrovna dobře nesouhlasí. Trojice akkadských démonů Lilú, Lilítu a Ardat-lilí jsou duchové, přízraky, zjevení. Často bývá překládáno jako větrný muž, žena a dívka. Přebývají ve stepi, bloudí sem a tam, nemají stálé sídlo a na člověka útočí hlavně v noci. Bývají srovnáváni s nočními démony typu středověkého inkuba a sukuba. Ardat-lilí, větrná dívka, je v sumersko-akkadských zaklínáních líčena jako duch zemřelé neprovdané ženy, která nemohla naplnit své poslání manželky a proto teď hledá někoho, kdo by se stal jejím mužem. Je tedy třeba se mít na pozoru a nezapomínat na své strážné démony.

Obrázek Lilítu ze starobabylonského období ukazuje okřídlenou nahou ženu s rohy na hlavě a panovnickými symboly, kruhem a holí v ruce. Místo chodidel má ptačí drápy, stojí na dvou ležících lvech, vpravo a vlevo sedí velká sova. Podle sumerské verze se démonka spolu s hadem zabydlela  v kmeni stromu chuluppu, který si zasadila bohyně Innana ve své zahradě. Hrdina Gilgameš, který na žádost bohyně Innany strom chuluppu porazil, hada zabil a démonku zahnal zpět do pustiny.

Prosecký J., Hruška B., Součková J., Břeňová K. (2003): Encyklopedie mytologie starověkého Předního východu,Libri, Praha

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Rubrika: starověký Přední východ  |  Autor: didactylos
Osobní komentáře prosím směrujte na email.


Komentáře


Přidání komentáře...

Vaše jméno:


Váš e-mail:


URL vašich stránek:


Nadpis:


Text:


   
None
None
Didactylos bude ráda, pokud cokoliv z jejich úvah použijete nebo využijete. Didactylos je totiž fikce, literární postava, takže žádná autorská práva nemá a ani nemůže mít. Noční úvahy opatřil kabátkem naopak nefiktivní Jirka Kouba.