Noèní úvahy
None

Lamaštu

14. září 2003, 16:03


Předobrazem Lilith podle pracovních kompetencí je velice zlá akkadská démonka Lamaštu, která ohrožovala především těhotné ženy, rodičky a kojence, působila potrat a různá těžká, většinou smrtelná onemocnění. Podle mýtu o Atrachasísovi měla zřejmě dbát na to, aby se lidé jako druh nepřemnožili, aktivita přemnožených lidí totiž Enlilovi vadila.

Obrázek Lamaštu není zrovna vábný. Žena s lví hlavou, oslími zuby, oslíma ušima a orlíma nohama, kojící psa a vepře a držící v rukou hady. Klečí na oslu, který stojí v lodi plující po řece. Do lidských příbytků pronikala škvírou ve dveřích, oknem nebo kanálem. Tady pak čekala na okamžik porodu, aby se mohla zmocnit novorozence jako nepravá kojná a zabít ho svým jedem. Bylo nalezeno hodně jejích vyobrazení, která měla zřejmě sloužit jako ochrana. Totiž, aby se Lamaštu, když uvidí sama sebe už v místnosti, do ní nenasoukala. Proti ní působil také ochranný protidémon Pazúzu, který měl při své nejednoznačné povaze schopnost ji zahnat zpět do podsvětí. Proti Lamaštu byla vytvořena i řada zaklínání, je známa sbírka 13 zaklínání a 9 rituálních předpisů. Texty jsou sice magické povahy, jako ostatně všechny léčebné úkony v té době, ale obsahují i racionální opatření starověkého lékařství.

Když si dáte v Googlu vyhledávat Lamaštu, jako první vám vyjede přepis akkadského textu do latinky a můžete se kochat zněním originálu.

Encyklopedie mytologie starověkého Předního východu (2003)
P.S. Je tam i pěkný obrázek amuletu proti Lamaštu

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Rubrika: starověký Přední východ  |  Autor: didactylos
Osobní komentáře prosím směrujte na email.


Komentáře


Přidání komentáře...

Vaše jméno:


Váš e-mail:


URL vašich stránek:


Nadpis:


Text:


   
None
None
Didactylos bude ráda, pokud cokoliv z jejich úvah použijete nebo využijete. Didactylos je totiž fikce, literární postava, takže žádná autorská práva nemá a ani nemůže mít. Noční úvahy opatřil kabátkem naopak nefiktivní Jirka Kouba.