Noèní úvahy
None

Příbytky Boží

18. července 2007, 18:59

Z výletu do Toskánska a Assisi...

Bůh má absurdní smysl pro humor. Nebo lidé absurdní představu o Bohu.

 


poslední soud

Rubrika: ...jen tak mimochodem  |  Autor: didactylos  |  Komentáře (0)
Osobní komentáře prosím směrujte na email.
None

Tajemství islámu

6. července 2007, 12:32


Doporučuji čtenářům podívat se na blog tajemství islámu. Blog píše česká konvertitka k islámu, jsem jí vděčná, protože mi trochu dovoluje nahlédnout do myšlení muslimů, alespoň části těch našich. Moje znalosti jsou totiž jen akademické, islám, ostatně stejně jako jiná náboženství, studuji z religionistického hlediska. I když je blog veřejný a o imane vím z jejího komentáře na svém blogu, přece bych Vás ráda poprosila, abyste se chovali slušně, tedy na tak hloupě jako někteří naši spoluobčané, o jejichž reakcích také na svém blogu píše.

Rubrika: islám  |  Autor: didactylos  |  Komentáře (3)
Osobní komentáře prosím směrujte na email.
None

Islámská vláda

4. července 2007, 12:14

Vlastně velájat-e faqíh. To totiž znamená vládu islámského učence, znalce islámského práva.

Jedna z dalších velice zajímavých knih, kterou jsem v poslední době četla. Rozhodně doporučuji každému, aby si ji přečetl. Vydal ji institut pro uspořádání a vydávání děl imáma Chomejního (Oddělení mezinárodních vztahů), do češtiny přeložil Zdeněk Cvrkal, vydáno 2004 v Teheránu. Kniha je kompendium třinácti přednášek, které přednesl imám Chomejní během svého pobytu v Nadžafu v období od 21.1. do 8.2.1970 studentům teologie.Celý článek

Rubrika: islám  |  Autor: didactylos  |  Komentáře (0)
Osobní komentáře prosím směrujte na email.
None

Učebnice

3. července 2007, 8:24


Při svém pátrání po vhodné literatuře jsem objevila učebnici právnické fakulty. 

Pavel Hungr, Věra Kalvodová: Afroasijské právní kultury, Masarykova univerzita Brno 2002, edice učebnic Právnické fakulty č.310, část druhá: Islámská právní kultura, str.33-65

Uvědomila jsem si, že i v případě učebnice potřebuji souhlas autorů a poprosila jsem docentku Kalvodovou o souhlas s uveřejněním na blogu. Pokud ho získám, většinu zmíněné části: Islámská právní kultura na blog dám.

Musím konstatovat, že pohled právníků sice není totožný s pohledem religionistů, ale přináší spoustu nových informací, které jsem jinde nenašla. Je velká škoda, že knížka vyšla jen ve 240 výtiscích a má tak jen velmi omezený okruh čtenářů.

To se ostatně týká i jiných knih týkajících se islámu, nejzajímavější vydává Orientální ústav, a počty výtisků taky nepřevyšují tisícovku. Je škoda, že opravdu nestranné a fundované informace jsou před čtenáři víceméně skryty. Knihy, které vycházejí ve větších nákladech, bývají někdy tendenčně zaměřeny, buď se snaží být politicky korektní a islámu spíš nadržují, jeho sporné stránky se snaží buď zamlčet úplně nebo alespoň nezdůrazňovat, nebo naopak účelově  vybírají jen to, co může vzbudit strach a opomíjejí všechno ostatní.

Rubrika: islám  |  Autor: didactylos  |  Komentáře (3)
Osobní komentáře prosím směrujte na email.
None
None
Didactylos bude ráda, pokud cokoliv z jejich úvah použijete nebo využijete. Didactylos je totiž fikce, literární postava, takže žádná autorská práva nemá a ani nemůže mít. Noční úvahy opatřil kabátkem naopak nefiktivní Jirka Kouba.