Noèní úvahy
None

téma Poexilní prosazení monoteismu

1. prosince 2005, 22:25

Musím se podělit o svou radost, včera jsem dostala zadání své magisterské práce, no řekněte sami, není to nádhera? Teď jen aby to vyšlo a nebyla to spíš ostuda
Oficiální zadání:

Práce vyjde z širšího kontextu tendencí k monoteismu v předexilním náboženství Izraele (Chizkijášova a Jóšijašova reforma) a jejich rozvinutí v době babylónského exilu (deuteronomistická teologie, exkluzivně monoteistické proklamace Deuteroizajáše). Hlavní pozornost však bude soustředěna na poexilní období, v němž se hluboké náboženské proměny, zakládající raný judaismus, prosazovaly v nových podmínkách Judska, ovládaného Perskou říší. Vedle nezbytného přihlédnutí k sociálnímu a demografickému vývoji Judska v perském období půjde o postižení hlavních kontur veřejného působení Ezdráše a Nehemjáše a zvážení jejich podílu na profilaci poexilního monoteismu. Vzhledem k jejich napojení na systém perské státní administrativy se jedná o konkrétní analýzu vztahu náboženství, ideologie a politické moci v tomto období.

Při práci s prameny budou podle možností využívány jejich české překlady s přihlédnutím k originálnímu znění.

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Rubrika: bakalářka  |  Autor: didactylos
Osobní komentáře prosím směrujte na email.


Komentáře

Petr Tomasek (11.12.2005, 16:21:48 - WWW): Co je poexilni a co predexilni? ;)

Tak nevim, ale vzdycky jsem byl k "po/pred"-exilnimu hodne obezrenty, rozhodne bych si netroufl na takovemto deleni zalozit jakoukoliv praci. Doneslo se k Vam, ze v soucasne dobe v nemecke oblasti bourlive diskutuje o "pozdni dataci"? Nekteri extremiste dokonce vetsi casti bible datuji az do doby Makabejskych... Jako maly priklad "podzniho datovani" je mozne uvest napr. kontrovezni knizku Christophera Levina: Das Alte Testament, München: C.H.Beck 2003(2).

didactylos (12.12.2005, 06:35:21):
Děkuji za tip, ráda uvítám i další tipy na literaruru. Jde mi totiž ve zkratce o to, že původně se náboženství Izraele podobalo náboženství jeho západosemitského okolí, jak o tom svědčí hlavně archeologické nálezy, ale jak jde dokumentovat i textovou kritikou bible, případně i písemnými mimobiblickými doklady. Co se týče "pozdní datace", budu se o ní muset poučit určitě víc, ale zřejmě bych byla jejím zastáncem, totiž zastáncem myšlenky, že byl původní materiál poměrně v pozdní době (ale doba Makabejských mi už připadne docela extrémní) monoteisticky přepracován. Přepsání vlastních dějin podle ideologických a politických požadavků doby ostatně není nic neobvyklého, co by se v lidských dějinách nestávalo.

didactylos (12.12.2005, 06:41:29):
připojuji také soupis doporučené literatury, který jsem spolu se zadáním dostala
Doporučená literatura:

* Barstad, Hans M. The Myth of Empty Land: A Study in the History and Archaeology of Judah During the "Exilic" Period. Oslo - Cambridge: Scandinavian University Press 1996.
* Berquist, Jon L. Judaism in Persia's Shadow: A Social and Historical Approach. Minneapolis: Fortress Press 1995.
* Carter, Charles E. The Emergence of Yehud in the Persian Period: A Social and Demographic Study. Sheffield: Sheffield Academic Press 1999.
* Grabbe, Lester L. Ezra and Nehemia. London: Routledge 1998.
* Grabbe, Lester L. Leading Captivity: "The Exile" as History and Ideology. Sheffield: Sheffield Academic Press 1999
* Grabbe, Lester L. Judaic Religion in the Second Temple Period: Belief and Practice from the Exile to Yavneh. London - New York: Routledge 2000.
* Hoglund, Kenneth G. Achaemenid Imperial Administration in Syria-Palestine and the Mission of Ezra and Nehemiah. Atlanta: Scholar Press 1992.
* Levine, Lee I. Jerusalem: Portrait of the City in the Second Temple Period (538 B.C.E. - 70 C.E.). Philadelphia: The Jewish Publication Society - The Jewish Theological Seminary of America 2002.
* Rendtorff, Rolf. Hebrejská Bible a dějiny: Úvod do starozákonní literatury. 3. vyd. Praha: Vyšehrad 2003.didactylos (12.12.2005, 06:50:21):
diskusi na podobné téma jsme už na blogu částečně vedli, je tam zmiňovaná další literatura, odkazy na ta témata, která s tím souvisí a už se na blogu objevila a taky osobní důvod mého zájmu právě o tuto problematiku
http://www.bloguje.cz/blogy/didactylos/185334_item.php


Přidání komentáře...

Vaše jméno:


Váš e-mail:


URL vašich stránek:


Nadpis:


Text:


   
None
None
Didactylos bude ráda, pokud cokoliv z jejich úvah použijete nebo využijete. Didactylos je totiž fikce, literární postava, takže žádná autorská práva nemá a ani nemůže mít. Noční úvahy opatřil kabátkem naopak nefiktivní Jirka Kouba.