Noèní úvahy
None

První dvě lekce filosofie

17. října 2004, 13:59


Byla jsem na přednášce z filosofie. Byla už v pořadí druhá, kolem mne samé neznámé tváře, takže jsem si netroufla se zeptat na obsah první přednášky. Ale z přednášky samé jsem pochopila, že postup bude podle knihy I.Blechy: Filosofie, už čtvrté vydání vyšlo v nakladatelství Olomouc v roce 2002. Kniha je opravdu velestručnou učebnicí pro středoškoláky a vysokoškoláky nefilosofy. V zásadě jde o stručné dějiny filosofie, částečně ale také podle otázek, které si filosofie klade. Přednášející byl sdílnější, o jednotlivých filosofech řekl rozhodně víc, odpovídá to tak nejvíc knize Störig H.J.: Malé dějiny filosofie, mám doma vydání z roku 1995, ale už jich vyšlo víc. V první přednášce se zřejmě povídalo o předsokratovských filosofech, a to o starší přírodní škole, pythagorovcích a eleatech, v druhé přednášce, kterou jsem už absolvovala, byla řeč o atomistech. Úkrokem jinam byla další část přednášky o východní filosofii, tentokrát o filosofii indické včetně buddhismu. V tomto směru jsme my religionisté ve výhodě, rozhodně jsme probírali danou látku v kurzu hinduismu i buddhismu podrobněji. Nebudu se tady rozepisovat, dobrý přehled řecké i indické filosofie najdete na stránkách Jaroslava Poláka.
http://mujweb.cz/www/polavolt/dodatky/vedy/filosofie/index.htm

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Rubrika: filosofie  |  Autor: didactylos
Osobní komentáře prosím směrujte na email.


Komentáře

Johanka (17.10.2004, 17:35:12):
Ty stránky Jiřího Poláka jsou nějaké divné. Kolonka osvícenství je prázdná...
Co tam píše o LeibniTZovi (sic!), jsem se radši nedívala. :-)

didactylos (17.10.2004, 18:48:34):
Zapomněla jsem napsat, že se zdá, že jsou stránky stále ve výstavbě, zatím je hotová , jak se zdá, čínská, indická a řecká filosofie, řecké stánky končí Platonem, dál jsou prázdné rozcestníky :o)


Pachollini (18.10.2004, 10:49:02 - WWW): filosofie
Hlavně se nenechte zmást Störigem a podobnými: filosofie není o tom, co kdo řekl a do jakého směru se řadí. Filosofie je myšlení, snaha podívat se na různé otázky z různých směrů. Störig nemá s filosofií nic společného, předkládá hotové teze, ale podstatná je cesta.

didactylos (18.10.2004, 13:08:13): o dějinách filosofie
Souhlasím, že filosofie je "láska k moudrosti" a podstatné jsou její otázky. Ale my v tomto případě potřebujeme vědomosti z dějin filosofie, a to přesto, že se tak kurz nejmenuje. Nikdo po nás nechce, abychom sami filosofovali...
Ale je pravda, že by nám to rozhodně neškodilo...

Dhal (19.10.2004, 17:02:42): Nech zasvätenci...
...do tajov lásky k múdrosti odpustia barbarovi.
S pomocou slovníka cudzích slov som pochopil (možno) dve tretiny uvádzaného odkazu. A zamyslel som sa, čo bola možno chyba.
Mám pocit, že všetky tie veľkolepé predstavy môžu stroskotať na úplne triviálnych veciach.
Napríklad na nedostatku životného priestoru, veď už teraz do sociálnych vzťahov občas zasiahne nedostatok parkovacích miest, taká bitka o pľac pre motorového miláčika je divadlom veľmi zaujímavý. A čoraz častejším...
Okrem toho je tu súperenie o stavebné parcely, dovolenkové miesta a termíny, a tak ďalej, ani si nechcem predstaviť, čo to narobí so spoločenskými vzťahmi o takých päťdesiat rokov.

Ale neberte ma príliš vážne, to sa naozaj len barbar skúsil zamyslieť :))

M.A.D. (20.10.2004, 08:15:10): Dhal
Ako barbar barbarovi Ti neuveritelne rozumiem. Ja si vsak taky luxus ako zamysliet sa nemozem dovolit (a ktovie, ci by bolo cim :-)), ale dovol otazku: Nemas pocit, ze ludia zijuci vo vacsich spolocenstvach (trebars vacsich mestach) zacinaju saliet? (proste im zacne sibat) Ako chlapec z vidieka to zacinam takto vidiet.

Dhal (20.10.2004, 17:09:34): M.A.D.
Čoby nie, ja ako chlapec z vidieka to tak vidím odmalička.
Napriek dlhým rokom, čo robím v Blave (teda ak je to dobrý príklad na väčšie mesto), si tam neviem zvyknúť a býval by som tam len z nutnosti. Napríklad zavretý v base na Žabom Majeri :))

MAPCWBH (26.10.2004, 10:39:28):
od počiatku svetov začína ľuďom šibať, záleží na použitej optike.


Přidání komentáře...

Vaše jméno:


Váš e-mail:


URL vašich stránek:


Nadpis:


Text:


   
None
None
Didactylos bude ráda, pokud cokoliv z jejich úvah použijete nebo využijete. Didactylos je totiž fikce, literární postava, takže žádná autorská práva nemá a ani nemůže mít. Noční úvahy opatřil kabátkem naopak nefiktivní Jirka Kouba.