Dějiny Jezídů
23. srpna 2007, 18:31
Druhá práce Štěpána Kováře, kolegy z Plzně.
Celý článek
Osobní komentáře prosím směrujte na email.
Druhá práce Štěpána Kováře, kolegy z Plzně.
Celý článek
Přidávám práci Štěpána Kováře, kolegy z Plzně.
Celý článek
Zaujal mne článek Britských listů
Americké bestselery, Ježíš a zabíjení všech nevěřících
Tři knihy z uvedené série Left Behind byly dokonce přeloženy do češtiny a vyšly v Knižním klubu. Patrně se nedočkaly stejného úspěchu jako v USA a proto v jejich vydávání nebylo pokračováno.
No, myslím, že to vůbec nevadí, ono docela stačí si přečíst poslední novozákonní knihu Zjevení svatého Jana, podrobně jsme ji probírali v kurzu eschatologie. Nemohu se ubránit dojmu, že exkluzivně monoteistická náboženství ve svých eschatologických vizích konečné kosmické války dobra a zla používají extrémně násilné scény. Nedokážu pochopit, proč to tak je. Ze svého založení dualistické náboženství jako je zoroastrismus, kde je soupeření dobrých a zlých principů hybnou silou celé historie už od stvoření, je konečný eschatologický boj pro všechny vyřešen smírně. A navíc i starověká perská říše se vyznačovala nebývalou náboženskou tolerancí, která se už v dějinách snad nikdy neopakovala.
Rubrika: zajímavosti odjinud | Autor: didactylos | Komentáře (6)
Poslední masakr v Iráku se týkal právě tohoto náboženského společenství.
V posledním čase se zabývám nábožensky motivovaným násilím. Právě čtu opravdu zajímavou knížku Mark Juergensmeyer: Teror v mysli Boží. Globální vzestup náboženského násilí, CDK Brno, edice Politika a náboženství, 2007. Kniha je přeložena z druhého přepracovaného anglického vydání z roku 2003. Autor je profesorem sociologie a vedoucím katedry globálních a mezinárodních studií na Kalifornské univerzitě v Santa Barbaře. Věnuje se globalizaci a náboženství, napsal několik dalších knih na tato témata. Setkala jsem se s nimi v kurzech Hinduistický nacionalismus a Náboženství a nacionalismus. V první části knihy jsou popsané kultury násilí napříč náboženským spektrem, stačí tu snad uvést názvy jednotlivých kapitol Vojáci Kristovi, Sión zrazený, „Zanedbaná povinnost" islámu, Meč sikhismu, Armagedon v tokijském metru. V další části se autor věnuje logice náboženského násilí v kapitolách s názvy Divadlo teroru, Kosmická válka, Mučedníci a démoni, Moc válečníků. Poslední kapitolou je Mysl Boží, kde se autor snaží analyzovat současnou situaci s možnostmi mírových řešení. Domnívám se, že je to kniha značně poučná. A přece jen mne překvapil rozdílný vzestup náboženství i s jeho krajními podobami v USA a v Evropě. Evropa je rozhodně většinově postosvícenecky sekulární a zakládá si na tom. No, snad nám to zůstane!
Rubrika: zajímavosti odjinud | Autor: didactylos | Komentáře (2)
Přidávám jen odkaz, abyste se mohli podívat, co si myslí o různých náboženstvích, v tom také o islámu, Komenského poutník v Labyrintu světa
Je to kapitola XVII Poutník prohlédá stav nábožníků. Ale možná se Vám bude líbit celý Labyrint. Znáte ho?
Rubrika: islám | Autor: didactylos | Komentáře (0)
Kolekce konců světa všeho druhu: http://www.exitmundi.nl/
Rozhodně zajímavé podívání!
Rubrika: zajímavosti odjinud | Autor: didactylos | Komentáře (3)
Cesty vyznání víry jsou prostě nevyzpytatelné!